Porozumienie o współpracy na rzecz studentów farmacji

Podpisały je: Samorząd Wydziału Farmaceutycznego WUM, Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji oraz Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie. Głównym celem porozumienia jest wymiana doświadczeń pomiędzy studentami farmacji a farmaceutami po to, by kształtować i promować najwyższe zawodowe standardy.

Porozumienie sygnowali 9 kwietnia: Marian Witkowski, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej, Adam Kunda, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Oddział Warszawa oraz Aleksander Kuźmicz, przewodniczący Samorządu Studentów Wydziału Farmaceutycznego WUM. Przy podpisaniu obecny był także Jan Wójkowski z samorządu WF WUM, współodpowiedzialny za stworzenie porozumienia z OIA.

Czym jest porozumienie z Okręgową Izbą Aptekarską w Warszawie

– To historyczne wydarzenie, bo nigdy wcześniej i na tak szeroką skalę nie było zapisanej ścisłej współpracy pomiędzy studentami farmacji a izbą – komentuje Aleksander Kuźmicz.  

Na mocy porozumienia strony będą m.in. organizować akcje prozdrowotne i pikniki zdrowia oraz wydarzenia naukowe i szkoleniowe, a także wspólnie nadzorować, opiniować i oceniać praktyki studenckie. Ale nie tylko. 

– Dzięki porozumieniu studenci będą mogli aktywnie uczestniczyć w pracach komisji działających w obrębie Okręgowej Izby Lekarskiej, np. Komisji ds. Opieki Farmaceutycznej, Komisji ds. Nauki, Komisji ds. Komunikacji – mówi Aleksander Kuźmicz.

Wszystko to sprawi, że studenci farmacji będą mieli realny wpływ na to, jak będzie wyglądać i funkcjonować środowisko farmaceutów w Polsce.

Międzyuczelniana współpraca samorządów wydziałów farmaceutycznych 

Samorząd Studentów Wydziału Farmaceutycznego WUM podjął także inne działania na rzecz rozwoju farmacji. Z jego inicjatywy powstało Porozumienie Zjednoczonych Samorządów Wydziałów Farmaceutycznych (PZSWF). Fundamentem do jego powołania było przeprowadzone w październiku 2022 r. badanie pod nazwą "Ogólnopolska ocena kształcenia studentów farmacji", które zainicjował nasz samorząd. 

W badaniu wzięło udział ponad 1500 studentów z całej Polski, którzy wskazywali na zmiany, jakie powinny zostać wprowadzone, aby studia na farmacji były ciekawsze i bardziej konkurencyjne, zaś samo kształcenie dostosowane do dynamicznie zmieniającego się zawodu farmaceuty.

Porozumienie tworzą obecnie samorządy z największych publicznych uczelni medycznych w Polsce: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz naszej uczelni. Ale ich liczba będzie się powiększać.

– Razem planujemy wskazać na konieczne zmiany w zawodzie, np. zwiększenie nacisku na kształcenie w zakresie opieki farmaceutycznej obejmującej m.in. przeglądy lękowe, szczepienia profilaktyczne czy zmiany formy praktyki zawodowej po piątym roku studiów na praktykę płatną. A także opracować wytyczne, które uatrakcyjnią naszą profesję oraz stworzą nowe ścieżki kariery – wylicza Aleksander Kuźmicz.

Studenci chcą również wcielić inne pomysły, m.in. te wynikające z przeprowadzonego badania. 

– W 2023 r. "Ogólnopolską oceną kształcenia studentów farmacji" zainteresowało się Ministerstwo Zdrowia, które złożyło deklarację o wprowadzeniu większości zmian w życie – dodaje Aleksander – Mamy nadzieję, że uda się to już w niedalekiej przyszłości.