Dzień Zdrowia na Wydziale Nauk o Zdrowiu

To było duże wydarzenie poświęcone promocji i profilaktyce zdrowotnej. Zorganizował je Wydział Nauk o Zdrowiu z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia. Do udziału zaproszono uczniów z pięciu liceów ogólnokształcących oraz seniorów - w sumie ponad 400 osób. Goście najpierw wysłuchali ciekawych prelekcji ekspertów, a potem zasięgali porad i informacji od przedstawicieli studenckich kół naukowych.

Dzień Zdrowia na WNoZ odbył się 3 kwietnia w Centrum Dydaktycznym WUM. Adresatami pierwszej części byli uczniowie, zaś drugiej - seniorzy. Gospodarzem wydarzenia był prof. Robert Gałązkowski, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu. W otwarciu udział wziął prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM, który objął wydarzenie swoim patronatem.

Skąd pomysł na organizację Dnia Zdrowia na Wydziale Nauk o Zdrowiu?

Tłumaczy prof. Robert Gałązkowski: – 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, ustanowiony jako pamiątka założenia w 1948 r. Światowej Organizacji Zdrowia, która w sposób globalny dba o zabezpieczenie ludzkiego zdrowia. Wydział Nauk o Zdrowiu przypomina o tym ważnym wydarzeniu.

– Zdrowie nie oznacza tylko braku choroby – zaznacza prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM. – Zdrowie definiowane jest jako dobrostan w wymiarze zarówno fizycznym, jak i psychicznym, ale także - co podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia - człowiek zdrowy powinien mieć szansę realizować różne konstruktywne działania zarówno w sferze ekonomicznej, jak i społecznej.

Cel Dnia Zdrowia na WNoZ

Dzień Zdrowia na WNoZ miał charakter przede wszystkim edukacyjny i informacyjny.

– W czasie spotkania skupimy się na przedstawieniu zagadnień - w naszej ocenie jako specjalistów od zdrowia publicznego - kluczowych dla dobrostanu i dobrego życia – podkreślał prof. Robert Gałązkowski.

W programie wydarzenia znalazły się więc m.in. tematy związane z profilaktyką onkologiczną, dostępnymi programami zdrowotnymi oraz porady dotyczące m.in. zdrowego odżywania się, pierwszej pomocy i praw pacjenta.

– Dzisiaj będziemy mówić o tym, co pozwala zachować zdrowie jak najdłużej – zaznaczył prof. Zbigniew Gaciong i dodał: – Mam nadzieję, że ten czas nie będzie czasem straconym, a każdy z państwa wyniesie z dzisiejszego spotkania coś, co przyda mu się w codziennym życiu.

O czym mogli posłuchać licealiści?

W czasie spotkania z licealistami dużo emocji wzbudził wykład zatytułowany „Zagrożenia wynikające z użytkowania telefonów komórkowych”, który poprowadził dr hab. Andrzej Silczuk, kierujący Zakładem Psychiatrii Środowiskowej.

– Trzymam w ręce telefon - czy czujecie się w tej chwili najważniejszymi dla mnie osobami w tej sali? – zapytał nastolatków na wstępie dr hab. Andrzej Silczuk.

A następnie opowiedział o badaniach nad uważnością, które wskazują m.in., że trzymanie w ręce telefonu komórkowego w czasie rozmowy z drugą osobą, to wysyłanie jej sygnału, że nie jest w tej komunikacji najważniejsza.

Sprawdzał razem z uczniami, czy cierpią na tzw. telephone neck („szyję smartphoniarza”) i wyjaśnił, jakie konsekwencje zdrowotne może nieść ze sobą takie ułożenie kręgosłupa.

Mówił, że obecnie na świecie zarejestrowanych jest 6,5 miliarda smartphonów. I choć - zgodnie z WHO - takie uzależnienie oficjalnie nie istnieje, to znaczy - nie stanowi medycznej kategorii, którą można rozpoznać, to robocze kryteria uzależnienia od nich spełnia około 3,8 mld osób. Prelegent podkreślał jednak, że samo używanie nie jest uzależniające. Uzależniające są treści, które przyciągają do urządzenia.

– Nie chodzi o to, żeby telefonów nie używać. Ale o to, żeby to narzędzie nie przynosiło szkód. To jest kwestia profilaktyki. To wy macie używać waszych narzędzi, a nie one was – mówił dr hab. Andrzej Silczuk.

O czym jeszcze mogli posłuchać licealiści? Dr hab. Mariusz Jaworski z Zakładu Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu poruszył temat karmienia myśli i emocji, dr Aneta Duda-Zalewska z Zakładu Zdrowia Publicznego mówiła o programach zdrowotnych skierowanych do uczniów, zaś prof. Andrzej Deptała, kierownik Zakładu Propedeutyki Onkologicznej o Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem i sposobach na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy. Dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej opowiedziała o profilaktyce raka szyjki macicy i szczepieniu przeciwko HPV, a dr Ewa Kobos z Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych o tym, do jakich placówek medycznych zgłosić się w celu wykonania konkretnych badań.

O czym mówiono w trakcie sesji wykładowej dla seniorów?

Wykłady dla seniorów rozpoczął Jakub Zachaj z Zakładu Ratownictwa Medycznego. Omówił szczegółowo badania monitorujące parametry życiowe, które można wykonywać w domu tzn. pomiar ciśnienia tętniczego, pomiaru cukru oraz pomiar saturacji. Na wstępie prelegent podkreślił, jak ważne przy poszukiwaniu informacji na temat zdrowia w internecie jest korzystanie ze sprawdzonych źródeł, a także - konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Co radził specjalista? W przypadku mierzenia ciśnienia krwi badanie należy wykonywać w ciepłym pokoju, pięć minut po posiłku, w pozycji siedzącej, z mankietem na wysokości serca, a w przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego - z uniesioną na wysokość serca ręką. Omawiając prawidłowe wykonywanie glikemii wskazywał, aby pobierać krew z 3, 4 lub 5 palca i to z jego bocznej części. Krwi z palca nie można wyciskać, bo to może zafałszować wyniki badania. Skóra powinna być wcześniej umyta ciepłą wodą z mydłem, nie zaś preparatem z alkoholem. W przypadku badania wykonywanego za pomocą pulsoksymetrów palce dłoni muszą być ogrzane, ręka musi spoczywać spokojnie, a dodatkowo - na paznokciu palca, na który zakładamy urządzenie - nie powinno być lakieru.

Dr hab. Dominik Olejniczak z Zakładu Zdrowia Publicznego opowiedział o programach zdrowotnych, z których może skorzystać senior, aby chronić swoje zdrowie. Dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej mówiła o badaniach mammograficznych i profilaktyce raka piersi, dr hab. Patryk Rzońca, kierownik Zakładu Anatomii Człowieka o najczęstszych urazach kostnych, Marzena Walenda ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu o ważnej roli aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej dr Ewa Kobos z Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych o profilaktyce cukrzycy.

Stoiska z poradami i informacjami

W trakcie wydarzenia uczniowie i seniorzy mogli skorzystać z wielu przydatnych informacji i porad dotyczących zdrowego stylu życia oraz profilaktyki zdrowotnej. Udzielali ich członkowie kół naukowych pod okiem swoich opiekunów. Przy ich stoiskach można było m.in. dowiedzieć się, z czego powinien składać się zdrowy talerz, wykonać pomiar BIA oraz pomiar siły mięśni, zmierzyć cukier i ciśnienie, a także poznać prawa przysługujące pacjentom.

Przy stanowisku SKN Ratownictwa Medycznego można było zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania krążenia u osoby dorosłej, dziecka oraz niemowlęcia z wykorzystaniem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED). Studenci prezentowali też postępowanie w przypadku zakrztuszenia z wykorzystaniem kamizelki Act Fast.

– Licealiści byli bardzo zainteresowani tym, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy – mówi Karolina Kosiacka, opiekun SKN Ratownictwa Medycznego. – Poziom ich wiedzy był bardzo zróżnicowany: od osób które były świeżo po EDB w szkole, po takie, które myślały, że robi się 30 uciśnięć na minutę. Seniorzy pytali głównie o to, jak działa AED, ale też o pomoc w przypadkach zakrztuszenia u dziecka. 

Studentki położnictwa z SKN Położnych i SKN Etyki na specjalnych fantomach pokazywały, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Podkreślały, że licealistki pytały przede wszystkim o to, kiedy powinny zacząć badać piersi oraz o to, czy zmiany pojawiają się już u kobiet w tak młodym wieku. Największą wiedzę o samobadaniu miały towarzyszące im nauczycielki.

W Dniu Zdrowia WNoZ wzięły udział: SKN Żywienia Klinicznego, SKN Dietetyków, SKN Żywienia Człowieka, SKN Położnych, SKN Etyki, SKN Ratownictwa Medycznego, SKN Zacznij od Podstaw, SKN Prawa Medycznego, SKN Zdrowia Publicznego Sekcja Promocji Zdrowia.

Kogo zaproszono na Dzień Zdrowia na WNoZ?

W wydarzeniu wzięli udział:

  • Uczniowie z XXIV LO im. C.K. Norwida w Warszawie, CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Schumana w Warszawie, LO Strumienie Stowarzyszenia Sternik, II LO im. Króla Jana III Sobieskiego, II LO im. Emilii Plater w Piasecznie.
  • Seniorzy ze Specjalistycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fundacji Emeryt, Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc, Domu Lekarza Seniora oraz Domu Pracowników Służby Zdrowia.

Wstęp na wydarzenie mieli także wszyscy zainteresowani.